Fit test Special Hobby malý Eduard malý2 Plastic Planet malý
Plastic Planet malý 2
Forum plastikových modelářů
Témata  |  Přidej nové téma  |  Galerie modelářů  |  Fit test / Stavba  |  Nový editor  |  Nápověda
Topics  |  Start new topic  |  Model gallery  |  Kit fit test / kit build                  
 
Eduard velký   Special Hobby velkýdenní zobrazení: 1739 / today visits: 1739

 Slovo autor  
Řadit     příspěvků na stránku      

ZOBRAZENÍ: HTML
41) 20.07.2022-16:13  -  Jarda Galler    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Moc postavených modelů od Valomu vidět není a tento obzvlášť ne. Díky, Jirko, za podrobnou prezentaci, jen by to chtělo lepší fotky... pro příště.

40) 20.07.2022-10:32  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Poziční světla - díly C5 - mají kapkovitý tvar a jsou tedy nepoužitelná, nahradil jsem je herkulesem.


Během stavby se mi na okýnka zevnitř dostala "stavební suť ", to už nenapravím. Příště bych zkusil je včas natřít lesklým akrylátem. Jestli by to pomohlo, to nevím.


Stavebnice obsahuje lepty na stěrače (STĚRAČE!), díl MP 20.  Nenašel jsem autentickou fotografii z WW II, jestli to je autentický typ (ramínko+stěrátko, nebo jenom samotné stěrátko, instalace asi shora). Kromě toho mi nepasovala velikost dílu.


Je to šortran, bylo s ním dost práce. Stavebnici bych vytknul lesklé obtisky, při nasazení ve vlhkých tropech a za bojových podmínek předpokládám letadlo spíš odrbané s vyšisovanými barvami. Další vada je ošizený návod (kromě výše uvedeného taky vynechává přilepení výškovky).


Ale obecně bych kit pochválil. Tvarově od oka sedí, rytí OK, drobné díly hojné a v dobré kvalitě. Tmelení hlavně při sestavení trupu, někdo šikovnější to asi zvládne líp.


Jediná potenciální konkurence je C-46 od Williamsů, stará cca 50 let.


Připravte se na to, že budete mít velký kus nábytku. Tady bych ocenil, že stavebnice obsahuje příčnou výztuhu (nečíslovaný díl na obr 16), takže jsem při manipulaci neulomil křídla.


Samotné letadlo je zásadní typ WW II. Vyrobeno 3182 ks, je to jeden ze tří "pravých dopraváků WW II" (DC, Ju-52).  Po WW II sloužilo "po celém světě", účastnilo se mnoha dalších konfliktů (kupř. Izrael, Korea, Vietnam, Kongo) a, jestli neumřelo, u civilních operátorů působí dodnes.


Je to veliké letadlo: má rozměry 23,27 x 32,92 x 6,63 m. Pro srovnání, to je jako 6 Felicií na délku, 20 Felicií na šířku a 4,3 Felicie na výšku. Pokud nechcete Felicie, tak B-17 má rozměry 23,78 x 31,93 x 5,82 m. Přezdívka "the Whale" - velryba.


Hau.


 

39) 11.07.2022-15:32  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Po sestavení skoro celého letadla mi zbyly díly 21 x 2 (to by mohla být chybějící táhla z 14.6., ale potom ještě dvě chybějí) a 46 (vypadá jako opěrka hlavy). Budu předpokládat, že patří na nějakou jinou verzi.


Rovněž mi přebývají některé drobné kovové anténky a jiné naopak chybějí (ve srovnání s návodem). Díly MP 12 jsou  držáky antény  kombinované s Pitotovou trubicí, nezaměňte je s jinými.


Lepení sestavy zadního kolečka jsem si nechal nakonec, abych ho neulomil. Myšlenka určitě dobrá, jen doporučuji ji sestavit a vyzkoušet před slepením polovin trupu.


A pěkná historka jako prémie pro věrné čtenáře:


"In addition to losses from weather and mechanical failure, the unarmed and unescorted transport aircraft flying the Hump were occasionally attacked by Japanese fighters.[169] While piloting a C-46 on one such mission, Lt. Wally A. Gayda returned fire in desperation against a fighter by pushing a Browning automatic rifle out the cockpit window and firing a full magazine, killing the Japanese pilot.[177][178]" (tohle je na wiki, a v němčině to je v Aero 112).

38) 20.06.2022-09:51  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Když lepím anténní stožárky, předvrtávám pro ně důlky. Kdybych na to byl býval myslel včas, předvrtal bych je před barvením.


Stejně tak doporučuji provrtat díru pod astrokopulí, dílem C3.

37) 17.06.2022-18:22  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Prohlédnul jsem galerii. IMHO, nevíme nic. Udělám ho se 3 zmíněnými anténami.


Kromě toho bych řekl, že ty černé nášlapné plochy na křídlech měly jen C-46D, a C-46A ne. Ale už to sundávat nebudu.


 

36) 17.06.2022-15:40  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Další anténa se  - někdy - vyskytuje "vlevo pod bradou" /a je dvojitá/. Ve shodě s obr. č. 21 a obrázkem na krabici. Jen ty anténní stožárky ve stavebnici nejsou.

35) 17.06.2022-08:47  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Tohle je C-46C-CU.


34) 17.06.2022-08:45  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

33) 16.06.2022-23:20  -  Milan Klouček    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

No ono to vypadá, že verze C-46A měla ty antény celkem tři - z anténního sloupku v ose trupu za kabinou vycházejí dvě lanka. Jedno vede na vršek směrovky, to druhé vede rovnoběžně s trupem a končí někde dřív (zatím přesně netuším kde). Doporučuji prozkoumat fotky na Commanda na adrese


www.worldwarphotos.info/gallery/      (odtud je i tenhle výřez)


32) 16.06.2022-19:48  -  jirka dominec    Curtiss R5C-1 Commando, Valom 1/72 se představuje

Drátová anténa.


Letadlo má dvě, jednu "šikmo napravo nad trupem", ta začíná za kabinou a končí cca v polovině hloubky křídla. Vždycky, tady není problém.


Ta delší anténa vede nad hřebetem trupu a končí buď na úrovni klapek nebo na vrcholu kormidla. Obě varianty vypadají dost hodnověrně. Naproti tomu varianta v návodu ("od klapek ke kormidlu") - obrázek 21 - je IMHO chyba.


(na civilní letadla jsem nekoukal)

1  2  3  4  5  
Skoč na stránku:
Přidej odpověď do diskuse / Reply to this topic
Je potřeba provést autorizaci
Váš e-mail / your e-mail:
K provedení autorizace není potřeba registrace ani heslo, stačí jeden klik. Autorizaci potvrdíte kliknutím na odkaz, který bude zaslán do Vaší emailové schránky. Pokud se e-mail neobjeví ve složce 'přijatá pošta' zkontrolujte spam koš svého mailboxu. Vaši e-mailovou adresu můžete použít pro autorizaci více zařízení.

Your device is currently unauthorized. No registration or password is needed; only one click is enough to be authorized. The authorization link will be sent to your mailbox. Follow instructions sent via the e-mail. If no message appears please check your mailbox spam folder. Your e-mail address can be used for more device.
Autorizací souhlasíte s pravidly a zásadami fóraNápověda

Vítejte na stránce Diskuse. Chcete-li vznést jakýkoli nový dotaz, klikněte na tlačítko "Přidej nové téma" . Vyplňte ve formuláři příslušné údaje (povinné údaje jsou: Jméno, Předmět, Dotaz). Pokud chcete, aby Vám odpovědi chodily zároveň emailem, zaškrtněte si políčko "posílat odpovědi emailem?".

K prohlížení jednotlivých témat použijte nabídku "Témata". Tabulka s tématy zobrazuje čtyři základní údaje: 1) Název tématu, po kliknutí na danné téma se zobrazí všechny příspěvky k tomuto tématu. 2) Autor příspěvku, po kliknutí odešlete e-mail autorovi. 3) Reakce zobrazuje počet reakcí (odpovědí) na příslušné téma. 4) Datum určuje datum vložení, popřípadě poslední reakce na příspěvek.

Odpověd (reakci) na téma provedete vyplněním formuláře Přidej odpověď do diskuse v detailu danného tématu (povinné údaje jsou: Jméno nebo značka, Předmět - doplněno automaticky, Odpověd)

Postup vkládání fotek do diskuse z vlastního PC:


Postup vkládání fotek do diskuse z jiného serveru (fotografie již umístěné v Internetu):
1) stránka diskuze musí být ve formátu "nový editor" (volba zcela vpravo v menu v záhlaví stránky). Pokud je zde napsáno "starý editor" kliknutím na nápis se přepneme na "nový"
2) fotka, kterou chceme vložit do diskuse musí mít svou vlastní URL adresu, tzn., že musí být umístěná někde na webu. Doporučená velikost 640x480.
3) URL adresu vkládané fotky zkopírujeme(CTRL+C) 4)klikneme na ikonu zeleného stromu v prostřední řadě čtvrtá zprava (INSERT/EDIT IMAGE)
5) do řádku IMAGE URL napíšeme (vložíme) adresu fotky (CTRL+V)
6) kliknutím na "insert" vložíme fotku do prohlížecího pole. Pokud je adresa napsána správně, fotka se zobrazí a vyskočí dialogové okno v angličtině. Dáme "ok". Pokud chceme přidat další fotky opakujeme body 2-6. Kliknutím na tlačítko "odeslat" se fotka vloží do diskuze.


UPOZORNĚNÍ
Pravidla a zásady pro uživatele diskusního fóra plastikových modelářů
Níže uvedenými pravidly a zásadami se řídí všichni přispěvatelé, čtěte je proto pozorně. V případě jejich porušení riskujete smazání příspěvku nebo zamezení přístupu. Za obsah příspěvků a z něj plynoucích možných důsledků odpovídá výhradně jejich pisatel.
 • Pro odesílání příspěvků nebo zakládání témat je nutná autorizace.
 • Základním tématem fóra je plastikové modelářství a věci s ním související. Příspěvky na základní téma i jakékoli jiné téma budou tolerovány při dodržení zákonných norem, pravidel mezilidské slušnosti a těchto pravidel a zásad.
 • Příspěvky pište spisovným jazykem, který lze prokládat slangovými výrazy. Vulgární příspěvky a příspěvky obsahující sprostá slova nebudou akceptovány.
 • Před založením nového tématu si pomocí vyhledávače nejprve ověřte, jestli v minulosti stejné téma nebylo již založeno. Obdobně postupujte před napsáním nového dotazu, protože mohl být za dobu existence fóra již zodpovězen.
 • Respektujte elementární pravidla slušného chování. Můžete vzájemně vyjádřit nesouhlas s názorem druhého, napadání však tolerováno nebude. Stejně tak nebudou tolerovány subjektivní neetické a neslušné výroky směřující na konkrétní osobu nebo skupinu osob. Snažte se vyvarovat slovních narážek. Neprovokujte a nereagujte na provokující příspěvky. Nepřenášejte na fórum své spory mající základ ve vašem soukromém životě či podnikatelské činnosti.
 • Přispívání jednotlivce pod více identitami (nicky) nebo přebírání jmen či identit jiných uživatelů mající za účel např. matení ostatních nebo jejich cílené napadání nebude tolerováno stejně jako příspěvky mající povahu spamu. Za spam je považováno opakované odesílání krátkých či nesmyslných příspěvků bez informační hodnoty, příspěvků s obsahem diametrálně odlišným od ostatních příspěvků v tématu a příspěvků obsahujících převážně „smajlíky“.
 • O nevhodnosti či závadnosti příspěvků v návaznosti na tato pravidla a zásady rozhoduje poskytovatel služby, který si vyhrazuje právo odstranit příspěvky, jejichž obsah je v rozporu s pravidly a zásadami a v krajním případě zamezit uživateli přístup. Poskytovatel služby není povinen dohlížet na obsah příspěvků ani vyhledávat jejich případný protiprávní obsah.
 • Dotazy na poskytovatele služby je možno podávat e-mailem na forum@plasticplanet.cz.
 • Šíření ilegálních kopií knih, publikací, časopisů, zvukových a obrazových záznamů pořízených na přenosná média (např. videokazety, diskety, disky CD nebo DVD) není povoleno. Příspěvky obsahující takové nabídky budou odstraněny.
 • Při publikování fotografií či jiného obrazového materiálu mějte neustále na paměti, že tyto materiály mohou podléhat autorským právům ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon. Případnou právní odpovědnost při porušení autorských práv ponese výhradně uživatel, který takový materiál zveřejnil.
 • Kliknutím na tlačítko „zde“ v autorizačním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů, které vstupuje v účinnost 25. května 2018, zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů a zákonem č. 480/2004 b., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů.
1664233428.3514 forum