Special Hobby malý Eduard malý2 Plastic Planet malý Válka
Plastic Planet malý 2 Fit test
Forum plastikových modelářů
Témata  |  Přidej nové téma  |  Galerie modelářů  |  Fit test / Stavba  |  Nový editor  |  Nápověda
Topics  |  Start new topic  |  Model gallery  |  Kit fit test / kit build                  
 
Special Hobby velký  

denní zobrazení: 23719 / today visits: 23719

 Slovo autor  
Řadit     příspěvků na stránku      

ZOBRAZENÍ: HTML
47) 29.12.2022-19:02  -  Vláďa M    Jak se staví Čmelák od Eduardu

Čmelák OK-HJC, známý z filmu "Vesničko středisková", byl zavěšen ke stropu haly Zemědělského muzea v Ostravě.


Viz: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/222411000141229/ (poslední zpráva v 23:08 minutě)

46) 14.03.2021-11:41  -  Vláďa M.    Jak se staví Čmelák od Eduardu


Druhý Čmelák je hotov. Čmelák s imatrikulací OK-JKA je fotograficky dostatečně zdokumentovaným Čmelákem na netu. Je zde k dispozici celá řada fotek ze všech stran. Nejsou však z jednoho časového období a tak se v některých detailech a popisech liší. Jak si s tím kdo poradí, je jen na něm.


Stavba proběhla bez problémů. Vzhledem ke zkušenostem z první stavby jsem se vyhnul některým menším nepříjemnostem, které jsem si u prvního Čmeláka vlastní vinou způsobil. Například stržení nástřiku rámu kabiny při odmaskování z důvodu silné vrstvy barvy na kabině. Pracné doplňování hadic k již přilepenému čerpadlu a pod. Tentokrát jsem si u příruby rozmetadla vyvrtal dopředu dírky pro zastrčení drátků představující hadice k zámkům odhozu a k pneu. válci ovládání rozmetadla. Hadice z horní strany pneu. válce vede k pravému hrdlu ve směru letu, hadice z dolní strany pneu. válce vede k levému hrdlu ve směru letu.


Rozmetadlo, doplněk č. 672 248 fy. Eduard, je dokonalé, přesto jsem na něm provedl drobné úpravy. Na tělesu rozmetadla jsou drobné prohlubně, určující místo, kam přilepit nosiče "kšiltu" - leptaný díl doplňku č. PE1. Důlky jsem prohloubil, aby do nich bylo možné nosiče "kšiltu" při lepení zasunout. Nosiče jsem z planžety nevyřízl na určeném místě, ale až u planžety. Tak jsem získal cca 0.5 mm navíc (u horních vzpěr, díly PE3, skoro celý 1 mm), aby bylo co do dírek zasunout. Kšilt jsem doplnil podle skutečnosti po vnějším okraji zpevňujícím rámečkem. Na vnější okraje kšiltu jsem přilepil tenký proužek maskovací lepenky. Do dílu doplňku R3, představující válec ovládání rozmetadla, jsem rovněž vyvrtal dírky pro vlepení drátků - hadic. Drátky jsem zde přilepil ještě před přilepením dílu R3 k tělesu rozmetadla. Rozmetadlo jsem do trupu vlepil hustým akrylátovým lakem. Vteřinové lepidlo jsem pro jistotu nepoužil, aby mi výpary nezmatnily okénka "trucovny".


Ještě přikládám obrázek zrcátka. Použil jsem zrcátko plastové. Na místo skla zrcátka jsem přilepil vystřižený terčík ze stříbrné folie zrcadlového lesku.


S patinou jsem to nepřeháněl. Za prvé to moc neumím, za druhé se jedná o vzorně udržovaný letoun. Podle fotek jsem tmavým washem trochu zvýraznil některé spáry a zašpinění. Rozmetadlo a spodek trupu jsem lehce zaprášil dětským zásypem. Není to zdaleka tak výrazné, jak se to jeví na fotce. Na úplný závěr jsem přilepil dveře kabiny, tenkými proužky samolepící hliníkové folie. Moc to nedrží, ale pro pobyt ve vitríně to stačí.


A ještě malá připomínka k obtiskům. Obtisk č. 59, 60 a 39 je označení umístění zdravotnické brašny - lékárničky. Má to být zelený křížek v bílém poli, u obtisku č. 39 pouze zelený křížek. Nevím, zda je chyba na všech aršících obtisků nebo jenom na tom z mojí stavebnice. Křížek zde není zelený, ale modrý a nevýrazný. Jako by chyběla další barva soutisku (žlutá?). Ale např. na obtisku č. 62, 46 nebo 80 zelená barva nechybí.


A na závěr jedna vzpomínka. Jako kluk jsem v roce 1963 poslouchal v rádiu reportáž z prvního startu Čmeláka. Jak letadlo vypadá jsem se dozvěděl až mnohem později. Asi to bylo nahrané, těžko si tenkrát pozvali rozhlasovou reportérku k prvnímu startu. Ale pamatuji si to dodnes, hlavně charakteristický zvuk motoru.


Detail rozmetadla s "kšiltem" a dírky v dílu R3


Detail zrcátka


  


 


 


Pohled  na model s otevřenými dveřmi


Pohled na model zespodu


 45) 12.03.2021-09:14  -  Vláďa M.    Jak se staví Čmelák od Eduardu

Chmell: Domníváte se, že kšilt na fotkách, viz odkaz na Modelforu, je jen atrapa? Je to možné. Je dosazen na Čmeláku  OM-HJQ, vystavovaném v leteckém museu na letišti v Dubnici nad Váhom. Jak se ale dostal do stavebnice Čmeláku fy. Eduard? Stejně jako rozmetadlo M 72. Ale to jsou jenom takové dotazy "zvědavého invalidy Jirky Karáska".


Kdo chce mít dokonalý model Čmeláka, dokoupí si set rozmetadla, nebo postřikovacího ráhna od Eduardů a taky nastuduje vaše připomínky k nátěrům.

44) 12.03.2021-06:22  -  Chmell    Jak se staví Čmelák od Eduardu


1) „Kšilt“ jak je ve stavebnici je opravdu zdokumentován, jak uvádíte. Ale není to sériové řešení, a ještě by v tomto provedení nefungoval. Nejspíše se jedná o dodělávku, aby bylo rozmetadlo kompletní.


Stejně je to jedno neb rozmetadlo v modelu je verze M-72 používané jen na strojích DDR a následně v Německu.


2) rozmetadlo na vámi zmiňovaných fotografiích je M-64 ne M-63


43) 11.03.2021-20:18  -  Vláďa M.    Jak se staví Čmelák od Eduardu

V příspěvku č. 5 jsem kritizoval špatný tvar a velikost dílu PE22 - plechový "kšilt" u rozmetadla. Ale není to výmysl a chyba fy. Eduard. Takový kšilt existuje, je ho možno vidět na fotkách rozmetadla viz: https://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=1&t=135238&start=30 - od Lumar. I když tvar nosičů úplně nesouhlasí a kšilt je u rozmetadla M63.


Škoda, že uživatelé Modelfóra nesledují toto fórum, mohli mě už dávno vyvést z omylu.42) 10.02.2021-09:25  -  Vláďa M.    Jak se staví Čmelák od Eduardu

Ti, kteří budou chtít svého Čmeláka řádně „vytunit“, doplnit k rozmetadlu hadice, by neměli zapomenout přilepit na okraj vyříznuté příruby tyčky představující pneu. válečky nouzového odhozu rozmetadla. Aby bylo k čemu hadice přivést. Rozměr tyček jsem neměřil, odhadl jsem ho podle fotek.


Dále je potřeba vyvrtat dírky průměr min. 0.3 mm pro ukotvení drátků představující hadice, viz první obrázek. Po přilepení rozmetadla vám to už rozmetací disk neumožní.Na druhém obrázku, který jsem si vypůjčil ze stránek spolku Třebíč Nuclear Model Club, je vidět, vlevo vedle sedačky, skloněná hřídel s kolečkem pro nastavení tlaku za čerpadlem, resp. nastavení dávky u rozmetadla.

41) 06.02.2021-09:15  -  Vláďa M.    Jak se staví Čmelák od Eduardu

A mám tu ještě jednu opravu. V příspěvku č. 26 je na schéma ovládání postřiku u poz. 3 chybně uvedeno "Nastavení dávky". Správně má být "Nastavení tlaku za čerpadlem". Velikost dávky (postřiku) na 1 ha  je dána velikostí trysek.

40) 04.02.2021-22:49  -  Vláďa M.    Jak se staví Čmelák od Eduardu

Ještě ke Čmeláku s postřikovacím zařízením. Rovněž fa. Eduard nabízí tento doplněk určený pro Čmeláka Eduard, viz odkaz. Podle dostupných fotografií a návodu výrobce je vypracován velmi detailně. Detailněji, než je provedeno postřikovací zařízení fy. MH Models. Podle návodu lze doplnit i potřebné pneumatické hadice z drátu průměr 0.25 mm.


Zajímavé je porovnání ceny. Postřikovací zařízení fy. MH Models nabízí fa. za 350,- Kč, postřikovací zařízení Eduard pořídíte u Eduardu za 225,- Kč.


A ještě oprava k popisu rozmetadla. Pro rozmetadlo je potřeba odstranit dosavadní přírubu na spodku trupu letadla, vyříznout zde kruhový otvor průměru 8 mm. Odpadají tak  moje připomínky k přesnému odříznutí nálitku. Po odříznutí nálitku se rozmetadlo nasune do vyříznutého otvoru a přilepí. Je tedy nutné pouze ohlídat správné natočení rozmetadla k ose letadla. Totéž platí i pro čerpadlo postřikovacího zařízení Eduard.

39) 02.02.2021-19:43  -  Vláďa M.    Jak se staví Čmelák od Eduardu

Po dokončení prvního Čmeláka s postřikovacím zařízením jsem si dal krátký oddych a nyní se hodlám vrátit ke druhému Čmeláku s rozmetadlem.


V pražském obchodě Artur jsem přes e-shop koupil brasinové rozmetadlo fy. Eduard. K provedení nemám připomínek. Jediný problém vidím, že dosedací plocha, kterou se rozmetadlo přilepí na model vznikne po odříznutí nálitku. Je tedy potřeba dodržet přesně kolmý řez a rovnou přebroušenou plochu. Při lepení na model je pak potřeba dodržet přesné umístění a natočení rozmetadla, které nemá žádné fixovací prvky.


Zároveň jsem se pokusil sehnat co nejvíce informací o funkci a ovládání rozmetadla. Za poskytnuté informace děkuji pilotu Jiřímu Šlemrovi.


 


 Obr. 1 Brasinové rozmetadlo fy. Eduard


 


 Obr. 2 Schéma rozmetadla


Popis rozmetadla M64.


Rozmetadlo je poháněno kloubovým hřídelem poz. 6 od motoru letadla přes elektropneumaticky ovládanou spojku. Na řídicí páce (kniplu) jsou dvě tlačítka. Nahoře je tlačítko, kterým se rozmetadlo spouští, z boku pak tlačítko, kterým se rozmetadlo zastavuje. Po stisku horního tlačítka se spojka sepne, propojí motor s náhonem rozmetadla a rozmetací disk se roztočí. Zároveň je vpuštěn vzduch do válce poz. 5 a ten otevře štěrbinu, kterou propadá substrát z nádrže (kotle) na rozmetací disk.


Množství, např. hnojiva, aplikovaného na 1 ha (dále jen dávka) se nastaví ručně ovládacím kolečkem poz. 9 na čele pneumatického válce poz. 5. Ovládacím kolečkem se nastavuje šířka otevřené štěrbiny, kterou propadá hnojivo na rozmetací disk.


U některých Čmeláků bylo využito zařízení k nastavení tlaku za čerpadlem postřikovacího zařízení k možnosti nastavovat dávku za letu. Kolečkem na podlaze, vlevo vedle sedačky, lze přes dodatečně dosazený kloubový hřídel otáčet stavěcím kolečkem na čele pneuválce.


Možnost změnit dávku za letu je možné využít například, když pilot při posledním denním letu zjistí, že mu zásoba např. hnojiva v kotli nevystačí k dokončení úkolu. (Množství hnojiva v nádrži je průběžně váženo a hodnoty se zobrazují pilotovi na palubní desce). Mírným snížením dávky pak může denní úkol dokončit a pohnojit celou výměru určeného pozemku.


Na obrázku rozmetadla obr. 4 je vidět, že na některých letounech (např. OK-CJV) byla tato úprava provedena poněkud odlišně. Mohu se pouze domnívat, že toto řešení odstranilo poněkud velké zalomení kloubového hřídele, který pak má při otáčení větší odpor.


Do nádrže může být dosazeno hrabadlo poz. 4. Na hřídeli poz. 8 poháněným z převodovky rozmetadla poz. 1 se „hrabadla“ otáčí a uvolňují usazený substrát na stěnách kotle. Hrabadlo se do kotle montuje, pokud se předpokládá, že se bude rozmetat např. zvlhlé (hydroskopické) hnojivo, které by mohlo ulpět na stěnách a případně i na stropě nádrže.


Rozmetadlo má stejně jako postřikovací zařízení na boku příruby dva pneumaticky ovládané zámky obr. 5, které po uvolnění umožní, v nouzovém případě, odhození rozmetadla za letu. K válcům zámků jsou přivedeny pryžové hadice. Protože se pryžové hadice musí v pravidelných termínech měnit, jsou často nahrazeny kovovými trubičkami.


 


 Rozmetadlo M-64 bez možnosti nastavit dávku za letu


 


 Rozmetadlo M-63 s možností nastavit dávku za letu


 


 Rozmetadlo M-64 s možností nastavit dávku za letu, jiné provedení kardanu


 


 Válec zámku nouzového odhozu rozmetadla za letu


 


 


 


 

38) 29.01.2021-15:46  -  Franta FJB    Jak se staví Čmelák od Eduardu

Vláďa M. : já také nemám nic extra na focení -  12 let starý OLYMPUS 510 ZOOM, jako ateliér používám kuchyňský stůl u okna na východ a fotím když vysvitne. Na úpravy fotek používám program Zoner Foto Studio 9 (můj letitý notebook vzhledem k velikosti procesoru víc neutáhne)


Franta

1  2  3  4  5  
Skoč na stránku:
Přidej odpověď do diskuse / Reply to this topic
Je potřeba provést autorizaci
Váš e-mail / your e-mail:
K provedení autorizace není potřeba registrace ani heslo, stačí jeden klik. Autorizaci potvrdíte kliknutím na odkaz, který bude zaslán do Vaší emailové schránky. Pokud se e-mail neobjeví ve složce 'přijatá pošta' zkontrolujte spam koš svého mailboxu. Vaši e-mailovou adresu můžete použít pro autorizaci více zařízení.

Your device is currently unauthorized. No registration or password is needed; only one click is enough to be authorized. The authorization link will be sent to your mailbox. Follow instructions sent via the e-mail. If no message appears please check your mailbox spam folder. Your e-mail address can be used for more device.
Autorizací souhlasíte s pravidly a zásadami fóraNápověda

Vítejte na stránce Diskuse. Chcete-li vznést jakýkoli nový dotaz, klikněte na tlačítko "Přidej nové téma" . Vyplňte ve formuláři příslušné údaje (povinné údaje jsou: Jméno, Předmět, Dotaz). Pokud chcete, aby Vám odpovědi chodily zároveň emailem, zaškrtněte si políčko "posílat odpovědi emailem?".

K prohlížení jednotlivých témat použijte nabídku "Témata". Tabulka s tématy zobrazuje čtyři základní údaje: 1) Název tématu, po kliknutí na danné téma se zobrazí všechny příspěvky k tomuto tématu. 2) Autor příspěvku, po kliknutí odešlete e-mail autorovi. 3) Reakce zobrazuje počet reakcí (odpovědí) na příslušné téma. 4) Datum určuje datum vložení, popřípadě poslední reakce na příspěvek.

Odpověd (reakci) na téma provedete vyplněním formuláře Přidej odpověď do diskuse v detailu danného tématu (povinné údaje jsou: Jméno nebo značka, Předmět - doplněno automaticky, Odpověd)

Postup vkládání fotek do diskuse z vlastního PC:


Postup vkládání fotek do diskuse z jiného serveru (fotografie již umístěné v Internetu):
1) stránka diskuze musí být ve formátu "nový editor" (volba zcela vpravo v menu v záhlaví stránky). Pokud je zde napsáno "starý editor" kliknutím na nápis se přepneme na "nový"
2) fotka, kterou chceme vložit do diskuse musí mít svou vlastní URL adresu, tzn., že musí být umístěná někde na webu. Doporučená velikost 640x480.
3) URL adresu vkládané fotky zkopírujeme(CTRL+C) 4)klikneme na ikonu zeleného stromu v prostřední řadě čtvrtá zprava (INSERT/EDIT IMAGE)
5) do řádku IMAGE URL napíšeme (vložíme) adresu fotky (CTRL+V)
6) kliknutím na "insert" vložíme fotku do prohlížecího pole. Pokud je adresa napsána správně, fotka se zobrazí a vyskočí dialogové okno v angličtině. Dáme "ok". Pokud chceme přidat další fotky opakujeme body 2-6. Kliknutím na tlačítko "odeslat" se fotka vloží do diskuze.


UPOZORNĚNÍ
Pravidla a zásady pro uživatele diskusního fóra plastikových modelářů
Níže uvedenými pravidly a zásadami se řídí všichni přispěvatelé, čtěte je proto pozorně. V případě jejich porušení riskujete smazání příspěvku nebo zamezení přístupu. Za obsah příspěvků a z něj plynoucích možných důsledků odpovídá výhradně jejich pisatel.
 • Pro odesílání příspěvků nebo zakládání témat je nutná autorizace.
 • Základním tématem fóra je plastikové modelářství a věci s ním související. Příspěvky na základní téma i jakékoli jiné téma budou tolerovány při dodržení zákonných norem, pravidel mezilidské slušnosti a těchto pravidel a zásad.
 • Příspěvky pište spisovným jazykem, který lze prokládat slangovými výrazy. Vulgární příspěvky a příspěvky obsahující sprostá slova nebudou akceptovány.
 • Před založením nového tématu si pomocí vyhledávače nejprve ověřte, jestli v minulosti stejné téma nebylo již založeno. Obdobně postupujte před napsáním nového dotazu, protože mohl být za dobu existence fóra již zodpovězen.
 • Respektujte elementární pravidla slušného chování. Můžete vzájemně vyjádřit nesouhlas s názorem druhého, napadání však tolerováno nebude. Stejně tak nebudou tolerovány subjektivní neetické a neslušné výroky směřující na konkrétní osobu nebo skupinu osob. Snažte se vyvarovat slovních narážek. Neprovokujte a nereagujte na provokující příspěvky. Nepřenášejte na fórum své spory mající základ ve vašem soukromém životě či podnikatelské činnosti.
 • Přispívání jednotlivce pod více identitami (nicky) nebo přebírání jmen či identit jiných uživatelů mající za účel např. matení ostatních nebo jejich cílené napadání nebude tolerováno stejně jako příspěvky mající povahu spamu. Za spam je považováno opakované odesílání krátkých či nesmyslných příspěvků bez informační hodnoty, příspěvků s obsahem diametrálně odlišným od ostatních příspěvků v tématu a příspěvků obsahujících převážně „smajlíky“.
 • O nevhodnosti či závadnosti příspěvků v návaznosti na tato pravidla a zásady rozhoduje poskytovatel služby, který si vyhrazuje právo odstranit příspěvky, jejichž obsah je v rozporu s pravidly a zásadami a v krajním případě zamezit uživateli přístup. Poskytovatel služby není povinen dohlížet na obsah příspěvků ani vyhledávat jejich případný protiprávní obsah.
 • Dotazy na poskytovatele služby je možno podávat e-mailem na forum@plasticplanet.cz.
 • Šíření ilegálních kopií knih, publikací, časopisů, zvukových a obrazových záznamů pořízených na přenosná média (např. videokazety, diskety, disky CD nebo DVD) není povoleno. Příspěvky obsahující takové nabídky budou odstraněny.
 • Při publikování fotografií či jiného obrazového materiálu mějte neustále na paměti, že tyto materiály mohou podléhat autorským právům ve smyslu zákona č. 121/2000 Sb., autorský zákon. Případnou právní odpovědnost při porušení autorských práv ponese výhradně uživatel, který takový materiál zveřejnil.
 • Kliknutím na tlačítko „zde“ v autorizačním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů, které vstupuje v účinnost 25. května 2018, zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů a zákonem č. 480/2004 b., o některých službách informační společnosti, ve znění pozdějších předpisů.
1675548440.24 forum